Klubbens speaker – Sebastian ”Sheriffen” Larsson

Förra gången uppmärksammade vi klubbläkaren och hans viktiga arbete under pandemin. Denna gång vill vi uppmärksamma en annan viktig del av organisationen under arrangemangen på Tunavallen. Sebastian Larsson heter mannen som sitter i hytten längst upp på sektion B och fungerar som klubbens matchspeaker. Att vara speaker i en elitförening kräver att man ansvarar för alla publika aktiviteter som sker ”live” på arenan. Utöver det presenterar speakern prisutdelningar och har hand om pausaktiviteter. Speakerns roll är att vara neutral och agera på ett informativt sätt. Vår speaker är även en del av säkerhetsorganisationen och har koll på utrymningsplanen och speakertexter om pyroteknik, ordningsstörningar och utrymning. Sebastian ”Sheriffen” Larsson har en gedigen karriär inom sportevenemang som matchspeaker. Han är även en känd röst på radiokanalen ”Bandit Rock”. ”Sheriffen” är en intressant speaker som uttrycker sig på sitt eget sätt men som samtidigt informerar tydligt och förhåller sig till SEF:s direktiv. AFC Eskilstunas organisation känner sig trygga med ”Sheriffen” uppe i hytten och vill med detta uppmärksamma hans viktiga roll i föreningen.
AFC Eskilstuna
© Copyright 2021