Futsal2
  Akademi Junior3
  Akademi Ungdom6
  AFC Eskilstuna
  AFC Eskilstuna
  Lagen
  Futsal2
  Akademi Junior3
  Akademi Ungdom6

  Johan Wiland slutar i AFC Eskilstuna

  Målvaktstränaren Johan Wiland slutar i AFC Eskilstuna och kommer inte att vara med säsongen 2022. Wiland skrev på klubben i januari 2021 och blev snabbt en omtyckt profil i AFC Eskilstuna. Wiland har representerat klubben på ett mycket gott sätt och utvecklat våra spelare. Anledningen är tyvärr av ekonomiska skäl. Det har för klubben varit ekonomiskt ohållbart att behålla Wiland för framtiden.

  Klubbens samtliga anställda och styrelse vill tacka för tiden Wiland lagt ner på AFC Eskilstuna under året. Hans positiva energi och ledarskap har varit ett stort plus för omklädningsrummet och utvecklingen av inte minst målvakterna men även spelarna. Vi önskar Wiland lycka till i sin framtida karriär!

  - ”Jag vill först och främst tacka alla hemskt mycket och ett fantastiskt lärorikt år för mig som ledare för första gången. Det är tråkigt att inte kunna fortsätta på resan men samtidigt har jag full förståelse för den ekonomiska situationen i klubben. Stort tack till alla i och runtom klubben som tagit emot mig väl och ett otroligt roligt år med många utmaningar som vi löst på ett bra sätt. Framför allt att hålla oss kvar i Superettan. Det var även roligt och lärorikt att arbeta med målvakterna. Tack AFC Eskilstuna och jag kommer säkerligen följa laget i framtiden! ” – Säger Johan Wiland

  - ” Johan har varit en viktig del av tränarstaben och stöttat oss andra både genom tuffa och bra tider. Det är så klart ett tråkigt besked för oss alla men vi vill rikta ett stort tack till en professionell och kunnig kollega men även en vän som vi alla skaffat för livet.” – Säger Jawad Al Jebouri

  Skribent:Gino Torlo
  Fotograf:Per Karlsson
  Dela artikeln