AFC Eskilstunas huvudläkare - ett kugghjul under pandemin!

Hela Sverige har mer eller mindre drabbats av pandemin. AFC Eskilstuna är inget undantag när klubben tvingas spela utan sin publik. På matcherna under pandemin finns endast ett par huvudansvariga på plats som ska säkerhetsställa att Covid-19 protokollen från Folkhälsomyndigheten och Svenska Fotbollsförbundet efterföljs. Spelarna ska förhålla sig till en rad olika regler och innan match ska samtliga skriva en självskattningsblankett och mäta sin kroppstemperatur. För att få vistas på arenan ska en läkare godkänna samtliga närvarande och även vara på plats under match. Under match ska olika ytor segregeras, information sättas upp, speciella entréer upprättas, intervju-ytor spärras av, evakueringsplaner uppdateras och mycket mer.   AFC Eskilstunas huvudläkare heter Aleksandar Saric och är en väldigt viktig del av klubbens organisation. Aleksandar har varit klubbens läkare sedan 2017 och hjälpt hemmalagets och gästernas lag under alla år. AFC Eskilstuna vill med detta skicka ett stort tack till vår huvudläkare Aleksandar Saric för det arbete som lagts ner i dessa svåra tider! Vi tackar även alla vikarier och sjuksköterskor som i vanliga fall jobbar på matcherna.    
AFC Eskilstuna
© Copyright 2021