Futsal2
  Akademi Junior3
  Akademi Ungdom6
  AFC Eskilstuna
  AFC Eskilstuna
  Lagen
  Futsal2
  Akademi Junior3
  Akademi Ungdom6

  AFC Eskilstuna utvecklar organisationen

  Gino Torlo, ny personalchef

  AFC Eskilstuna utvecklar organisationen och tillsätter en ny tjänst i form av personalchef i klubben. Gino Torlo tar över denna roll från och med idag och kommer att jobba med interna arbetsrättsfrågor, personalpolicy, arbetsmiljö och anställningar bland annat. Personalchefen jobbar direkt under klubbens styrelse och tillsammans med VD och föreningens klubbchef.  


  -Jag känner att jag är mogen att ta detta ansvar och är säker på att jag kommer förbättra klubbens struktur över tid, säger Gino Torlo


  -Genom åren har Gino visat på ett strukturellt och effektivt arbete i klubben. Inte bara genom organisationen under arrangemangen utan även arbetet med krishanteringar, värdegrund, kommunikation och personalfrågor. Detta är ett naturligt steg för honom, inflikar Alex Ryssholm, ordförande.


  Gino fortsätter att samtidigt vara klubbens säkerhetschef.

  Skribent:Peter Harich
  Fotograf:AFC Eskilstuna
  Dela artikeln