En insats långt ifrån godkänd – men vi tar lärdom och bygger vidare
Helgens match blev inte vad vi hoppats på. Vi hade större förväntningar än vad vi lyckades prestera på planen. Första halvlek präglades av osäkerhet, för mycket bolltapp och slarv. Vi litade inte riktigt på processen eller vår spelidé. Många försökte lösa situationer individuellt istället för att arbeta enligt vårt system. Det kan delvis bero på att vi har många nya spelare som ännu inte är trygga i vårt arbetssätt – ett sätt som är både utmanande och påfrestande, men som vi vet leder till framgång.
Vi hade nio nya provspelare i helgen, vilket naturligtvis påverkade spelet. Försvarsspelet i första halvlek var rörigt, med många felbeslut och stressade aktioner. Vår återerövring var för svag och presspelet fungerade inte som det ska. Vi såg förbättringar i andra halvlek, där vi lyckades etablera längre anfall och trycka ner motståndaren mer, men det var fortfarande för okontrollerat för att vara godkänt.
Jag är även fundersam över vissa spelares inställning. Att möta en seriekonkurrent är en viktig värdemätare, och jag förväntar mig att alla går in med rätt attityd. Duellspelet var ofta under all kritik, och vi måste bli mer hungriga, ta mer ansvar i omställningarna och visa större vilja.
Vi är fortfarande en bit ifrån där vi vill vara – både offensivt och defensivt. Men vi tar med oss lärdomar, vi jobbar vidare och vi kommer tillbaka starkare.
Nästa helg väntar Skövde borta, och då kräver jag en helt annan nivå från oss.
*Matchen mot Skövde AIK spelas på bortaplan på lördag kl 15.00. Matchen ersätter den tidigare inbokade hemmamatchen mot Nyköping BIS.
New Paragraph
New Paragraph